baba&nyonya

January 16, 2017

 

Baba-nyonya kultuur sai alguse 15.sajandil, kui hiina ärimehed tulid Malaisiasse äri tegema. Siin võtsid mehed endale naiseks kohalikud neiud, ning kahest kultuurist sai üks. Olen Malakas käinud kahes baba-nyonya kultuuri käsitlevas muuseumis: Baba Nyonya Heritage Museum ja Straits Chinese Jewellery Museum (kõik siin postituses olevad pildid on tehtud viimases).

 

Heritage Museum tutvustab baba-nyonya kultuuri üldisemalt. Maja kuulub tänaseni seal mitu põlvkonda elanud perekonnale. Kuna perekond siiani tähtpäevade puhul sinna koguneb ning seda oma koduks peab, siis ei lubata seal ka pilte teha.

naised olid käsitöös väga osavad, ning kaunistasid ise oma kingi 

 

"Baba" tähendab meest, "nyonya" tähendab naist. Hiina meeste ja malaisia naiste kooselust tekkinud kultuur on loonud segu nii nende kahe keelest kui ka köögist. Babad olid rikkad mehed, kes teenisid kaubandusega palju raha. Nyonyad ehitisid end pealaest jalatallani kulda, et näidata oma meeste rikkust.

 hiina naiste kingad

 

Enne Malaisia iseseisvumist ning sellega kaasnenud seadusemuudatusi, võis babal olla mitu naist. Vaid esimene neist pidi olema Malaisia päritolu. Hiinast tulnud naistel olid väga väikesed jalad. Seda seetõttu, et juba lapsest peale seoti neidude jalgu tugevalt kinni, et need ei kasvaks. Naised ei saanud kõndida ega seista, mis näitas nende staatust.

 

Oma pulmaöö õhtul lukustasid pruut ja peigmees ühte puuri kana ja kuke, puur ise pandi ööseks voodi alla. Hommikul kui noorpaar ärkas avati puuriuks, ning selle järgi kumb lindudest esimesena puurist välja tuli, ennustati paari esimese lapse sugu.

 

Kuigi paljud babad ja nyonyad soovivad, et nende järeltulijad traditsiooni jätkaks on seegi kultuur välja suremas. Heritage museumis nähtud suurel perepildil paistab juba, et paljud babade-nyonyade järeltulijad on aaria rassi esindajad.

 

 

Please reload

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon